Craiova in cadere libere. Alte doua puncte pierdute cu Academica Clinceni

Echipele Academica Clinceni si Universitatea Craiova au remizat, scor 0-0, intr-un meci din etapa a 14-a in Liga 1.

Asa am trait Academica Clinceni - Universitatea Craiova

Pentru Academica Clinceni a fost primul meci din istorie in Liga 1 pe terenul propriu dupa exilul de la Voluntari, Giurgiu si Calarasi.

Craiova a trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 9, cand dupa un corner Balasa a reluat cu capul in transversala.

Gazdele au replicat in minutul 26 prin Vojtus a carui executie a trecut pe langa poarta in urma unei lovituri de la coltul terenului.

Oltenii au presat mai mult in partea secunda si au ratat alte doua mari ocazii.

Mai intai la sutul lui Cicaldau peste poarta din minutul 52, pentru ca in minutul 69 portarul gazdelor sa respinga providential mingea trimisa de acelasi jucator al Craiovei dintr-o lovitura libera din marginea careului.

Academica: Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Pîrvulescu (Deretti '60) - Şut, Cebotaru - Merloi, R. Ion(Nsiah '90+4), F. Achim (Dobrescu '73) - Vojtus. Antrenor Ilie Poenaru;

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Acka, Bălaşa, Bancu - Ivanov (Fortes '83), Cicâldău, Cosici - Zakarici (Mihăilă '65), M. Roman, Baiaram (A. Ivan '25). Antrenor Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Cebotaru '36, Merloi '39, Pîrvulescu '40, Achim '61 / Cosici '36, M. Roman '44, A. Ivan '61, Bălaşa '80.

Arbitru: Andrei Antonie.