Chindia obtine a doua victorie consecutiva in Liga 1

Echipa Chindia Targoviste a invins pe Astra Giurgiu, cu 1-0 (0-0, intr-un meci din etapa a 11-a in Liga 1.

Vadim Rata a modificat decisiv tabela cu un sut deviat de un adversar in minutul 83.

La 0-0 arbitrul Chivulete a dictat penalty in favoarea gazdelor, dupa care a revenit asupra deciziei si jocul a continuat cu repunere din careul oaspetilor.

Chindia a fost echipa mai activa in joc si care si-a creat mai multe ocazii. Cea mai mare dintre acestea la sutul lui Dumiter in bara, in minutul 70.

Dupa care, la un minut distanta, Crepulja a ratat incredibil dintr-o pozitie favorabila cu sut putin pe langa poarta.

Doua ocazii care au prefatat insa reusita lui Rata de trei puncte.

Chindia ajunge la 12 puncte si incepe sa prinda culoare in obraji dupa un inceput nesigur de campionat.

Chindia: Aioani – Martac, Leca, Pitian, Neciu – Neguţ (Ivancic ’74), Raţă, Burlacu (Dumitraşcu ’60), Bic – Florea (Dudea ’87), Dumiter.

Astra Giurgiu: Kitanov – Radunovic, Dandea, Tamaş, Graur – Simion, Crepulja, Răduţ (Begue ’56) – Tounkara (Bruno ’70), Budescu, Stahl (Ajayi ’28).

Cartonaşe galbene: Bic ’58, Aioani ‘90+1 / Ajayi ’33, Tamaş ’53, Budescu ‘90.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete.