Chindia - Academica 2-1. Popa, gol si pasa de gol

Echipa Chindia Targoviste mai face un pas spre participarea in playoff dupa 2-1 cu Academica Clinceni intr-un meci disputat, vineri seara, in prima partida a etapei a 18-a in CASA Liga 1.

Daniel Popa a deschis scorul in minutul 25 cu o reluare din interiorul careului dupa o cursa a lui Rata in flancul stang.

Apoi, doua minute mai tarziu, Popa l-a servit ideal pe Negut si acesta a majorat avantajul Chindiei.

Academica Clinceni a reactionat dupa pauza prin argentinianul Cascini, insa reusita acestuia din minutul 60 n-a schimbat destinatia celor trei puncte.

Cele doua echipe fac practic schimb de locuri in clasament, cu Chindia care urca pe cinci, 27 puncte.

Academica Clinceni ramane la cota 26 puncte.

Meciul s-a disputat la Buftea pe terenul Centrului Nationala al FRF.

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Piţian, Iacob, Dinu – Neguţ, Raţă, Dulca, Dumitraşcu – Florea (Berisha '68), Popa (Costea '90+2). Antrenor: Emil Săndoi

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov (Moulin '46), Jutric, Gardoş, Dobrescu (Dumitriu '83)– Popa, Cebotaru (Markovici '59), Cascini – Cordea (Achim '83), Chunchucov, Andronic (Pîrvulescu '19). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Florea '21, Iacob '87 / Gardoş '39, Pîrvulescu '49, Markovici '62, Dumitriu '86.

Arbitri: Marian Barbu – Imre-Laszlo Bucsi, Stelian Slabu – Lucian Rusandu.