CFR Cluj, victorie chinuita la Clinceni. Tinerii l-au salvat pe Dan Petrescu

Un critic vehement al regulii U21 in Liga 1, Dan Petrescu a primit salvarea in meciul de la Clinceni chiar din partea unor jucatori care se incadreaza in aceasta schema de regulament.

CFR Cluj a invins-o pe Academica Clinceni, cu 2-1, golurile campioanei Romaniei fiind marcate de Costache si Petrila, doi jucatori sub 21 ani.

Costache a deschis scorul in minutul 15 cu un sut plasat din interiorul careului la o minge intoarsa in centru de capitanul Deac.

Un gol venit pe fondul de dominare al campioanei Romaniei, CFR Cluj instalandu-se la carma meciului inca din debutul confruntarii.

Partea secunda a inceput cum nu se poate mai bine pentru gazde, Cebotaru egaland in minutul 48 dintr-o lovitura de la 11 metri.

CFR Cluj a acuzat socul primirii golului si minute bune a patinat in gol.

Petrila avea sa faca diferenta in minutul 74 cu o reluare din interiorul careului la pasa lui Chipciu.

Finalul de partida a apartinut ilfovenilor care au ratat o mare ocazie in minutul 87 prin bulgarul Chandarov.

Liber in centrul careului jucatorul adus in aceasta vara din liga secunda bulgara a trimis mult peste poarta.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Nichita, Dobrescu – Achim, Cebotaru (Şerban ‘77), D. Ventura, Dumitru – Markovic (Chandarov ’62), Boiciuc (Chunchukov ‘77).

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Păun '89), Boli, Cestor, Camora – Itu (Chipciu ’57), Bordeianu, Djokovic (Hoban ’46) – Deac, Rondon (Debeljuh ’57), Costache (Petrila ’70).

Cartonaşe galbene: Achim ’73, Ventura ‘81 / Bordeianu ’36, Boli ’43, Cestor ’51, Debeljuh ‘86.

Arbitri: Cătălin Popa – Imre-Laszlo Bucsi, Romică Bîrdeş – Iulian Călin.