CFR Cluj urca la sefia clasamentului dupa cea mai categorica victorie pe teren propriu

Campioana CFR Cluj a obtinut victoria in fata lui Hermannstadt, fara sa forteze, cu 3-0, dupa ce multa vreme tabela incremenise la clasicul 1-0, cel mai dorit rezultat pentru Dan Petrescu si echipa din Gruia.

Paun a deschis scorul dupa o actiune personala in minutul 14 finalizata cu sut din marginea careului.

Un gol care le-a facut celor de la CFR Cluj meciul mai usor si i-a obligat pe sibieni sa iasa la joc si sa-si asume riscuri.

Intreaga parte secunda s-a desfasurat in nota de dominare a echipei Hermannstadt, care a ratat de putin egalarea.

Sutul trimis de Petrescu in minutul 82 a lovit transversala si apoi a cazut cativa zeci de centimetri in teren.

Trei minute mai tarziu Costache a facut 2-0 pentru CFR Cluj si practic soarta celor trei puncte era rezolvata.

In minutul 88 Hoban a obtinut lovitura de la 11 metri in duel cu Oprut si Omrani a transformat pentru 3-0, rezultatul final.

CFR Cluj: Vâtcă - Butean, A. Mureşan, Cestor, Peteleu - Itu (Sylla '56), Hoban, Păun - Costache, Ţucudean (Burcă '86), Pereira (Omrani '62). Antrenor: Dan Petrescu;

FC Hermannstadt: Pereira - Măţel, Dandea, Luchin, Opruţ - Buzan (Yazalde '33), Pires - Petrescu, Caiado, Joalisson (Cordea '73) - Debeljuh (Blănaru '70). Antrenor: Costel Enache;

Cartonaşe galbene: Păun '72, Sylla '76 / Romario Pires '8;

Arbitru: Horia Mladinovici.