CFR Cluj n-a avut milă de Dinamo

Echipa CFR Cluj s-a impus de o manieră categorică în disputa cu Dinamo de pe teren propriu, scor 4-0, într-un meci din etapa a 27-a din Liga 1.

Așa am trăit CFR Cluj - Dinamo

Dinamo a rezistat doar o repriză în Gruia, după o primă parte dominată autoritar de CFR, cu 7-0 la cornere și câteva ocazii clare de a marca.

Otele și Tachtsidis în două rânduri au trecut pe lângă deschiderea scorului.

CFR Cluj a modificat tabela la șapte minute după reluarea jocului prin Bîrligea, jucător care a punctat la capătul unui contraatac.

Muhar a făcut 2-0 cu o lovitură de cap în minutul 68 după o centrare din corner.

Ultimele două reușite i-au aparținut lui Otele, în minutele 79 și 82.

Cu 48 de puncte și un golaveraj mai bun, CFR Cluj urcă pe locul doi în clasament.

De altfel, echipa lui Adrian Mutu este prima din Liga 1 care ajunge la borna de 50 de goluri marcate în actualul sezon, având cel mai bun atac.

Dinamo rămâne pe locul 15, penultimul, o poziție direct retrogradabilă în Liga 2.

Caseta tehnică

CFR Cluj: R. Sava - Manea (Mogoş 68), Boben, Ajeti, Camora - Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Avounou 68) - Deac (R. Filip 85), Bîrligea (Michael 76), Otele (Aly Abeid 85). Antrenor: Adrian Mutu.

Dinamo: Golubovic - Edgar Ie, Velkovski, Patriche - Moura, Pavicic (Roşu 70), Gnahore, Borduşanu (C. Costin 70) – Ilic (Bani 56), Hakim Abdallah (Irimia 87), Goncalo Gregorio (Selmani 56). Antrenor: Zeljko Kopic.

Arbitri: Florin Andrei – Alexandru Vodă, Mihăiţă Necula.