Fotbal International

Hibernian castiga dupa un sfert de secol Cupa Scotiei. Incidente majore pe teren

Echipa Hibernian a castigat Cupa Scotiei dupa o pauza de peste un secol. Meciul a fost dramatic, iar pe final fanii au intrat pe teren si au facut distrugeri importante. Ceea ce se anunta cea mai slaba finala de Cupa a serii, dupa cele din Italia, Anglia, Germania si Franta, a captat cea mai mare atentie, din pacate pentru evenimente nesportive.

Hibernian a reusit sa invinga favorita finalei, pe Rangers, cu scorul de 3-2. Ultimul gol a fost marca in minutele de prelungire.

Cei de la Hibernian au intrat astfel in posesia unei Cupe a Scotiei dupa 114 ani de asteptare.

Fanii celor de la Hibs nu au stiut cum sa isi reprime bucuria si au navalit pe teren la finalul partidei.. In plus. mai multi jucatori de la Rangers au sustinut dupa meci ca au fost agresati.

O poarta a fost rupta, iar bucati de gazon smulse si luate acasa in semn de amintire. Invazia fanilor a fost uriasa, mii de oameni intrand practic pe gazon.

Caii Politiei Scotiene fusesera folositi ultima oara in anul 1980, la finala Cupei Scotiei dintre Celtic si Rangers.