Fotbal International

Messi ratează primul trofeu al anului cu Inter Miami

Echipa americană a fost eliminată în sferturile de finală din CONCACAF Champions Cup.

Monterrey, formație din Mexic, a câștigat returul cu Inter Miami, scor 3-1, și completează astfel tabloul semifinalelor în competiția care asigură prezența la ediția viitoare a Cupei Mondiale a Cluburilor.

Lionel Messi a fost pentru prima dată titularizat după ultima accidentare, dar nu a reușit să facă diferența pentru Inter Miami, echipă care pierduse și manșa tur, cu 2-1.

Messi a jucat toate minutele într-o partidă în care antrenorul Gerardo Tata Martino n-a efectuat nici măcar o singură schimbare.

Inter Miami a încheiat meciul în inferioritate numerică după eliminarea lui Jordi Alba, în minutul 78, pentru cumul de cartonașe galbene.

Monterrey va juca în semifinale contra celor de la Columbus Crew, echipa lui Alexandru Mățan.

Pachuca și America se vor duela în cealaltă semifinală.