Europa League

Ploaie de goluri la Lisabona intre Benfica si Eintracht Frankfurt

Cele mai multe goluri ale serii de joi in sferturile Europa League s-au marcat pe Da Luz din Lisabona in Benfica - Frankfurt.

Echipa gazda s-a impus, cu 4-2 (2-1), meci pe care oaspetii l-au jucat in zece jucatori inca din minutul 20.

Ndicka a fost eliminat la faza in urma careia gazdele au primit lovitura de la 11 metri, penalty transformat in gol de Sequeira.

Pana la pauza Benfica a punctat prin acelasi Sequeira, jucator care avea sa-si completeze hattrick-ul la noua minute dupa pauza.

Diaz a punctat si el pentru "Vulturi" in minutul 50.

Eintrach Frankfurt a avut totusi puterea sa marcheze de doua ori, prin Jovic (40) si Mendes Paciencia (72), pastrand sanse reale de calificare in returul de la Frankfurt.

Echipa germana a suferit prima infrangere in cupele europene dupa o serie de 14 meciuri cu rezultate pozitive inceputa in 2013.