Europa League

Manchester United invinge Barcelona si continua in Europa League

Pentru al doilea sezon consecutiv parcursul european al echipei FC Barcelona se incheie prematur.

Manchester United a castigat returul cu Barcelona programat, joi seara, pe Old Trafford, cu 2-1, dupa ce formatia catalana a condus la pauza.

Robert Lewandowski a deschis scorul, in minutul 16, dintr-un penalty provocat de Bruno Fernandes.

Echipa gazda a egalat la doua minute dupa pauza prin Fred, cu un sut din interiorul careului la coltul scurt, dupa ce apararea Barcelonei s-a jucat in propria jumatate de teren cu mingea, pierzand usor posesia prin ivorian Frank Kessie.

Intrat la pauza in locul lui Weghorst, brazilianul Antony a marcat golul victoriei si calificarii pentru Manchester United, in minutul 73, cu un sut plasat la coltul lung.

Cele doua echipe remizasera in tur pe Nou Camp, scor 2-2.