U Craiova
0
0
Honved

Asa am trait Universitatea Craiova - Honved Budapesta. Un meci haotic decis la 11 metri

De la 19:15 am transmis live text in aceasta pagina returul dintre Universitatea Craiova si Honved Budapesta, meci din turul 2 preliminar al Europa League. In tur a fost 0-0 dupa un meci dominat autoritar de olteni.

22:36

Penalty
P

Suporterii nu se potolesc si arunca pe teren o torta chiar langa grupul jucatorilor Craiovei.

P

Apara Pigliacelli si Craiova se califica in turul 3 preliminar al Europa League.

P

3-1
Transforma si Cicaldau cu o executie sigura pe jos.

P

2-1
Inscrie si Honved prin N Gog, fostul jucator al lui Liverpool

P

2-0
Fortes inscrie cu siguranta aproape de vinclu. Craiova e in fata.

P

1-0
Apara Pigliacelli. Al doilea penalty ratat de Honved.

P

1-0
Ionita inscrie primul gol al acestei duble!

P

0-0
Pigliacelli apara prima lovitura de la 11 metri!

Prelungiri 2
120'

Exista o intelegere tacita intre cele doua formatii de a nu mai juca fotbal. Cei de la Honved au tinut de minge, nimeni nu i-a atac. Se termina timpul efectiv de joc. Urmeaza loviturile de departajare pentru stabilirea echipei calificate in turul 3 preliminar din Europa League.

120'

S-A RELUAT MECIUL cu arbitrul de rezerva in locul lui Arnold Hunter.

120'

Pe reluarile TV s-a vazut cum dupa momentul exploziei acelei petarde arbitrul a fost lovit in cap si de un obiect aruncat din tribune. Cel mai probabil o bricheta.

120'

Arbitrul s-a retras la cabine. Jucatorii sunt stransi la marginea terenului. E confuzie totala.

120'

120'

Arbitrul de centru Arnold Hunter are un scurt dialog cu cei doi antrenori si cu arbitrul de rezerva. Acesta din urma s-a dezechipat.

120'

Continua parlamentarile pe teren. Intre timp a revenit si Papura de la vestiar. Inca nu se stie cand si daca meciul va fi reluat.

120'

Exista riscul ca meciul sa fie suspendat de arbitru. In acest caz Craiova ar pierde fara dubii la masa verde cu 3-0 si eventual ar fi suspendata din cupele europene sezonul urmator.

120'

Pe teren a ajuns si observatorul UEFA. Sunt discutii, dar Craiova nu va scapa nesanctionata.

120'

In cele din urma arbitrul s-a ridicat de la pamant si i se fac ultimele verificari de catre medicul Universitatii.

120'

Petarda explodata langa arbitru a fost aruncata din peluza suporterilor olteni.

120'

Corneliu Papura paraseste banca tehnica si se indreapta spre vestiare. Pe teren a ajuns ambulanta si arbitrul primeste ingrijiri medicale. Pare ceva grav!

120'

Incidente in careul lui Honved. Cele doua grupuri de jucatori se iau la bataie, din tribune zboara o petarda care explodeaza chiar langa arbitrul de centru. Acesta ramane intins pe teren si are nevoie de ingrijiri medicale.

118'

Lovitura de cap a lui Fortes. Respinge portarul lui Honved.

106'

Incepe a doua repriza de prelungiri.

Pauza 3
21:36

Pauza dintre cele doua reprize de prelungiri.

Prelungiri 1
94'

Fortes intra in locul lui Roman.

91'

A inceput prima repriza de prelungiri.

90'

Honved are ultima faza a timpului regulamentar, un corner ramas fara rezultat. Jucatorii oaspeti sunt extrem de limitati tehnic, dar chiar si asa Craiova n-a reusit sa inscrie timp de 180 de minute!

90'

Cinci minute suplimentare in care, daca nu se marcheaza, vom intra in prelungiri.

86'

Mateiu centreaza in careu, dar Ionita doarme in ghete inca de cand a intrat pe teren. Sa o spunem drept, Craiova joaca de fapt in zece.

82'

O noua faza creata de Barbut. Acesta scoate in afara careului pentru sutul lui Bancu. Mingea nu vrea sa intre in poarta.

77'

Barbut suteaza in plasa laterala dupa o faza luata pe cont propriu in flancul drept.

68'

Bancu incearca sutul de la distanta. Mingea se duce pe langa poarta.

63'

Ionita intra in locul lui Vatajelu.

60'

Sut al lui Mateiu deviat in corner. De la margine s-a ridicat fanionul pentru un offside la Vatajelu.

50'

Mingea ajunge cu sansa la Roman in fata portii. Batik se opune golului la sutul atacantului gazdelor.

47'

Cea mai mare ocazie a meciului este ratata de Craiova la sutul lui Cicaldau din lovitura libera. Respinge portarul Berla in corner.

46'

20:12

Pauza la Craiova.

40'

Schimbare de portar la Honved: Berla intra in locul accidentatului Lefkovits.

35'

Lefkovits, portarul lui Honved, a lesinat pe teren si este nevoie de interventia ambulantei pe teren.

33'

Inca un avertisment in tabara oaspetilor: Kukoc.

31'

Sut de la distanta trimis de Mateiu. Blocheaza in doi timpi portarul lui Honved.

24'

Apar primele incidente in tribune. Cele doua grupuri de suporteri se bombardeaza reciproc cu petarde. Arbitrul profita si dicteaza o pauza de hidratare.

23'

Galben incasat de Lovric de la Honved.

13'

Briceag intra in locul lui Martic, accidentat.

8'

Contraatac al Craiovei cu Ivanov in prim plan. Sut din afara careului pe centrul portii in bratele portarului advers.