1
0
Astra Giurgiu

Asa am trait Oleksandryia - Astra 1-0

Astra Giurgiu ar fi fost cap de serie la tragerea la sorti din playoff-ul Europa League, dar pana acolo fosta campioana a Romaniei trebuia sa treaca de FC Oleksandryia din Ucraina. In tur, la Giurgiu, a fost 0-0.

21:55

Final de partida. Astra paraseste Europa League.

90'

Minge inalta pentru saritura lui Polczak, insa acesta faulteaza in duelul cu portarul advers.

90'

Balaure arunca si el mingea in careu, insa Pankiv este de netrecut in acest final agonizant de partida.

90'

Centrare a lui Marquinhos in fata portii. Din nou Pankiv are prim planul.

90'

Meciul este prelungit cu sase minute. Inca mai este timp pentru un gol al calificarii.

90'

Ionita patrunde pe dreapta si centreaza in fata portii. Iese Pankiv si anuleaza sperantele giurgiuvenilor.

84'

Ultima schimbare la Astra: intra Chipirliu in locul lui Mrzkljak.

75'

Acelasi Pankiv se opune golului la sutul lui Dandea. Sunt cele mai bune momente pentru Astra in acest meci.

73'

Ionita rateaza cea mai mare ocazie a Astrei in acest meci. Un sut pe coltul scurt dupa o pasa lunga si portarul Pankiv respinge in corner.

72'

Centrare periculoasa a lui Ionita in fata portii pentru Balaure. Acesta rateaza intalnirea cu balonul.

65'

Balaure intra in locul lui Nicoara, extrem de nervos la o faza petrecuta in urma cu cateva minute.

60'

Stan il cauta pe Le Tallec cu o minge lunga in careu, insa portarul Pankiv are prim planul si retine.

58'

Un corner al celor de la Astra care ramane fara rezultat.

52'

Moise intra in locul lui Poljak la Astra.

52'

Iesire pe contraatac a gazdelor cu minge centrata in fata portii pentru venirea lui Starenkyi. Acesta trimite peste poarta din cadere.

49'

Ionita iese cu mingea la picior din propria jumatatea si trimite o diagonala prea tare pentru Le Tallec. Iordanescu striga de pe margine: "Bai, joaca simplu!".

48'

Batsula ia galbenul pentru o intrare intarziata.

46'

20:49

Pauza aici in Ucraina si Edi Iordanescu trebuie sa gandeasca o alta strategie pentru partea secunda. Astra are nevoie de gol pentru a forta calificarea.

45'

Ionita primeste galben pentru un picior ridicat periculos de mult la un duel pentru minge.

45'

Mare ocazie de 2-0 ratata de gazde la o eroare in lant in defensiva Astrei. Grytsuk trage la poarta si Iliev reuseste sa blocheze.

42'

Gol Zaporozhan!

Zaporozhan deschide scorul din lovitura de la 11 metri cu un sut sanatos in dreapta lui Iliev.

41'

Galben primit de Polczak.

40'

Penalty acordat gazdelor la un fault comis de Polczak asupra lui Starenkyi.  O minge la limita careului si o decizie discutabila.

31'

Iliev intervine in doi timpi o centrare din stanga.

25'

Le Tallec il gaseste pe Nicoara cu o centrare in marginea careului. Preluarea e buna, isi potriveste mingea pe dreptul si cauta coltul lung cu o minge plasata. Balonul se duce alaturi.

21'

Actiune periculoasa a giurgiuvenilor cu Marquinhos in prim plan. Acesta suteaza in blocaj, mingea ajunge cu sansa la Ionita care centreaza prea tare.

20'

O noua lovitura libera pentru Astra. Ionita suteaza cu stangul peste poarta. Doar al doilea sut spre poarta trimis de giurgiuveni in aceasta partida, ambele din faze fixe.

18'

Sitalo ia primul galben al meciului pentru un fault cu talpa inainte asupra lui Mrzljak.

15'

Faza fixa pentru gazde din jumatatea Astrei, echipa care n-a mai legat nicio actiune ofensiva exceptand atacul din primul minut.

12'

Presiune constanta a celor de la Oleksandryia de cateva minute bune. Ultimul atac a fost incheiat cu un sut peste poarta de la 20 metri incercat de capitanul gazdelor, Zaporozhan.

9'

Centrare de pe stanga pentru voleul incercat de Chebotaev. Sansa pentru Astra la aceasta faza, fundasul dreapta advers ratand complet executia.

8'

Belu intervine decisiv la o centrare de pe dreapta in fata portii. Un atacant al gazdelor ataca amenintator mingea.

1'

Lovitura libera pentru Astra din marginea careului advers. Marquinhos arunca mingea in careul advers, de unde gazdele resping mingea.