1
Leipzig
Sabitzer 39'

Craiova paraseste Europa League dupa 1-1 in returul cu Leipzig

U Craiova 1948 a terminat la egalitate cu Leipzig, scor 1-1, in returul dublei programate in turul 3 preliminar al Europa. Echipa din Bundesliga avanseaza in playoff cu scorul general de 4-2.

U Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Briceag - Martici (Tiago '73), Mateiu, Fedele (Markovici '80), Bancu - Mitriţă (Burlacu '51), Cicâldău, Raoul Baicu. Antrenor: Devis Mangia;

RB Leipzig: Mvogo - Mukiele, Konate, Orban, Saracchi - Sabitzer (Bruma '64), Demme (Ilsanker '71), Kampl, Forsberg - Cunha (Augustin '46), Y. Poulsen. Antrenor: Ralf Ragnick;

Cartonaşe galbene: Mitriţă '24, Baicu '31, Bancu '70 / Sabitzer '19, Demme '24, Saracchi '74, Kampl '84.

Miroslav Zelinka din Cehia a condus meciul la centru.

Craiova este eliminata pentru al doilea an consecutiv dupa un singur tur preliminar. In 2017 echipa din Banie era scoasa din Europa League de AC Milan.

22:02

Final de partida in Banie. Craiova paraseste Europa League eliminata de Leipzig cu 4-2 la general.

85'

Gol Baicu!

Craiova restabileste egalitatea prin Baicu din pasa lui Bancu.

54'

Pigliacelli scoate peste poarta reluarea lui Augustin. Ocazie importanta ratata de Leipzig.

50'

Burlacu intra in locul lui Mitrita la gazde.

49'

Lovitura de la colt obtinuta de Augustin. Apararea Craiovei prinsa din nou pe picior gresit.

46'

S-a reluat meciul din Banie.

44'

Mitrita rateaza a doua ocazie a Craiovei in aceasta repriza. Un sut din afara careului si mingea trece putin pe langa poarta.

42'

Cursa a lui Donkor in flancul drept. Acesta e blocat si scoate doar o aruncare de la mergine. Publicul craiovean apreciaza efortul fundasului.

39'

Gol Sabitzer!

Leipzig deschide scorul dupa o lovitura de la coltul terenului. Bancu a respins gresit pana la Sabitzer si acesta l-a executat pe Pigliacelli.

31'

Baicu este si el avertizat cu galben.

29'

Sutul lui Forsberg e blocat de zidul Craiovei.

28'

Lovitura libera pentru Leipzig la un fault comis de Donkor in marginea careului.

24'

Mitrita si Demme de la oaspeti sunt avertizati.

22'

Martic intervine decisiv si respinge o minge balbaita de portarul Pigliacelli la sutul lui Poulsen.

19'

Cartonas galben incasat de Sabitzer.

15'

Pigliacelli se opune golului la sutul lui Sabitzer, dupa care se ridica fanionul de la margine pentru o pozitie afara din joc semnalizata la Cunha.

10'

Baicu patrunde spre poarta dupa o aruncare de la margine si sutul acestuia e blocat de portarul Mvogo.