Europa League

Freiburg revine de la 0-2 și se califică în optimile Europa League. Minunea Qarabag continuă!

Echipa germană SC Freiburg a reușit o revenire de senzație în returul cu RC Lens din faza knock-out a Europa League și a obținut calificarea după un meci de 120 de minute.

După 0-0 în tur cele două formații au oferit un meci senzațional în returul din Germania.

Lens a dominat prima repriză și a intrat la cabine cu avantaj de două goluri.

Costa a deschis scorul în minutul 28 și Wahi a majorat avantajul formației din Hexagon în finalul primei reprize.

Freiburg a revenit fabulos în partea secundă, Sallai fiind cel care a dat semnalul revenirii cu golul de 1-2 marcat în minutul 67.

Același Sallai a punctat pentru 2-2 în minutul 90+2, cu o execuție din interiorul careului.

La 2-2 scor general partida a intrat în prelungiri, iar în minutul 99 austriacul Gregoritsch a adus victoria lui Freiburg.

Minunea Qarabag continuă

Formația Qarabag din Azerbaidjan s-a calificat de asemenea în optimile Europa League, după ce a pierdut returul de acasă cu Braga, scor 2-3.

În tur, Qarabag se impusese cu 4-2, avantaj anulat de echipa lusitană cu un 2-0 în 90 de minute.

Fernandes (70) și Djalo (83) au punctat pentru Braga și meciul a intrat în prelungiri.

Silva a redus din diferență pentru Qarabag, în minutul 102, dar Braga a refăcut avansul de două goluri în urma golului reușit de Banza dintr-un penalty, în minutul 115.

În inferioritate numerică din minutul 57, când Cafarguliyev a văzut al doilea galben și a fost eliminat, Qarabag a dat lovitura în minutul 120+2, Xhixha marcând golul calificării în optimile de finală.

Înfrângere și calificare pentru AC Milan

După 3-0 în tur AC Milan a mers în Franța pentru returul cu Rennes poate mai relaxată decât era cazul.

Gruparea franceză s-a impus cu 3-2, dar calificarea a fost obținută de echipa italiană.

Bourigeaud și-a trecut în cont un hattrick, două dintre reușite fiind din penalty.

Jovic și Leao au marcat pentru AC Milan.

În optimile de finală din Europa League s-a mai calificat și Benfica Lisabona, după 0-0 în deplasare la returul cu Toulouse.

Meciul tur a fost câștigat de Benfica, scor 2-1, printr-un gol marcat de Angel Di Maria în minutul 90+8.