Europa League

Final de drum pentru Mircea Lucescu in Europa League | Rezultatele complete din returul optimilor

Dynamo Kiev, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a parasit Europa League in faza optimilor de finala.

Villarreal s-a dovedit o palarie prea mare pentru vicecampioana Ucrainei impunandu-se si in returul din Spania, cu 2-0.

La fel cu o facuse de altfel si in turul de la Kiev. De aceasta data golurile au fost marcat de Gerard Moreno in prima repriza.

Este a patra calificare pentru Villarreal in sferturile Europa League, Submarinul Galben ajungand la 36 de meciuri jucate in aceasta competitie.

Doar Benfica Lisabona (42) si Sevilla (39) au mai multe partide jucate in Europa League.

Alte rezultate din returul optimilor de finala:

Molde – Granada 2-1 (0-2 in tur)
Echipa spaniola se califica pentru a doua runda consecutiva dupa ce pierde mansa secunda. Gruparea spaniola participa in premiera in cupele europene.

Sahtior Donetk – AS Roma 1-2 (0-3 in tur)
Borja Mayoral a reusit o dubla in partea secunda prin care ajunge la sapte reusite in actualul sezon de Europa League.

Young Boys – Ajax 0-2 (0-3 in tur)
”Lancierii” ajung la doua victorii consecutive in deplasare, in Europa League, dupa ce le pierduse pe precedentele patru.

Arsenal – Olympiacos 0-1 (3-1 in tur)
”Tunarii” ajung in sferturile de finala pentru a treia oara in ultimele patru sezoane. Arsenal bifeaza al 11-lea meci consecutiv in care primeste gol in toate competitiile.