Europa League

FCSB, victorie categorica si calificare in turul 2 preliminar din Europa League

Castigatoarea Cupei Romaniei si-a respectat, joi seara, statutul de favorita in disputa cu Shirak din Armenia.

FCSB s-a impus, cu 3-0 (1-0), intr-un meci disputat pe Arena Nationala cu portile inchise.

Olaru a deschis scorul in minutul 34 cu un sut din interiorul careului la pasa lui Man.

Acelasi Olaru ratase in minutul 13 singur cu portarul cea mai mare ocazie a inceputului de meci.

Au urmat dupa acel moment doua mari sanse de gol ratate de Shirak prin Kone (14) si Nenadovic (20).

Kone a patruns singur in careu si doar piciorul pus de Miron a pastrat tabela in echilibru.

Sutul sarbului Nenadovic se duce direct in vinclu fara interventia lui Vlad.

Acelasi Vlad a intervenit decisiv la doua minute dupa pauza la sutul aceluias Nenadovic din interiorul careului. O faza iminenta de gol rezolvata de tanarul portar al FCSB.

In minutul 54 Man a trimis in poarta, insa reusita ros-albastrilor a fost invalidata pentru un offside la Coman.

Coman avea sa obtina lovitura de la 11 metri in minutul 63 pe care Tanase a transformat-o in gol.

Buziuc a inchis tabela cu sapte minute inaintea finalului dupa cea mai frumoasa faza a meciului.

FCSB a evoluat in formula: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Panţîru – Olaru, Ov. Popescu, Fl. Tănase (Vînă ’86) – Man (Moruţan ’78), Sg. Buş (Buziuc ’46), Fl. Coman.