Europa League

Echipele germane au facut legea in prima mansa a semifinalelor Europa League

Eintracht Frankfurt si RB Leipzig sunt cu un picior in finala Europa League dupa victoriile obtinute joi seara.

Dupa ce a eliminat FC Barcelona in sferturile de finala cu victorie pe Nou Camp, Eintracht Frankfurt s-a impus si pe Olimpicul din Londra in fata lui West Ham, cu 2-1.

Knauff a deschis scorul inca din minutul 1 dupa o faza rapida de atac a echipei germane.

West Ham a avut mai intai o bara la o faza unu la unu singur cu portarul, reusind sa egaleze in cele din urma prin Antonio, in minutul 21.

Kamada a readus-i pe Eintracht Frankfurt la conducere, in minutul 54, si tot el a avut o bara pe final de meci.

In prelungirile partidei gazdele au trecut pe langa egalare la reluarea lui Bowen din foarfeca. Mingea s-a dus in transversala privandu-i pe “Ciocanari” de unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale sezonului.

RB Leipzig a trecut in cealalta semifinala, pe teren propriu, de Rangers, cu 1-0.

Angelino a marcat unicul gol al meciului, cu cinci minute inaintea finalului.

Meciurile retur sunt programate pe 5 mai.