Europa League

Echilibru în semifinalele Europa League. Juventus evită in extremis înfrângerea pe teren propriu

Nimic nu s-a decis după meciurile tur din semifinalele Europa League, în care Juventus a întâlnit Sevilla și Roma lui Mourinho a dat piept cu ”famarciștii” de la Leverkusen.

Specialista Europa League, Sevilla a ratat in extremis prima victorie pe terenul lui Juventus în istoria confruntărilor directe cu Bătrâna Doamnă din Torino.

Youssef En-Nesyri a deschis scorul pentru anadaluzi în minutul 26, un avantaj fragil pe care Juventus l-a anulat la ultima fază.

Federico Gatti, un cvasinecunoscut în lotul lui Juventus, a adus egalarea în minutul 90+6, la ultima respirație cum le place italienilor să numească astfel de goluri târzii.

Pentru Juventus este al 15-lea meci fără înfrângere în Europa League din 2009 încoace.

În cealaltă semifinală a Europa League, AS Roma a învins Bayer Leverkusen pe teren propriu, cu 1-0.

Eduardo Bove a marcat unicul gol al meciului, în minutul 63.