Europa League

AC Milan, victorie ca în vremurile de glorie. Surpriză uriașă produsă de Qarabag din Azerbaidjan

Joi seara s-au disputat meciurile din manșa tur a fazei knock-out în Europa League.

AC Milan a dispus pe teren propriu de Rennes, cu 3-0, două dintre goluri fiind marcate de Loftus-Cheek. Un rezultat care lasă puține șanse la retur pentru echipa franceză, Milan arătând în meciul de pe San Siro ca în perioada de glorie, când rossonerii dominau fotbalul european.

Qarabag din Azerbaidjan a furnizat surpriza serii prin victoria, scor 4-2, obținută în deplasare cu Braga. În minutul 69 tabela arăta un neverosimil 4-1 pentru oaspeți. Cei de la Braga au marcat golul doi în minutul 90+1, o reușită de care se pot agăța în retur.

Mauro Icardo a adus victoria pentru Galatasaray în disputa de pe teren propriu cu Sparta Praga, scor 3-2, în minutul 90+1. Un meci care a avut câte un eliminat de fiecare parte.

Feyenoord și AS Roma au remizat, scor 1-1, golul formației italiene fiind marcat de Romelu Lukaku, jucător aflat în cursa de detronare a columbianului Radamel Falcao din fotoliul de golgeter al competiției.

Angel Di Maria a marcat golul victoriei pentru Benfica în disputa de acasă cu Toulouse, în minutul 90+8.