3
Spania U21
Gomez 90' Miranda 61' Baena 58'

Așa am trăit România - Spania la Campionatul European de Tineret U21

Stadionul Ghencea a găzduit, miercuri seara, debutul naționalei României la Campionatul European U21.

23:38

Final de partidă.

90'

Gol Gomez!

Primim gol la ultima fază dintr-o fază fixă. Sergio Gomez înscrie cu un șut deviat de zidul nostru.

83'

Ce ocazie ratează ibericii prin Oroz al cărui șut e deviat de Popa în bară. Mingea s-a plimbat apoi pe linia porții înainte de a fi respinsă.

79'

Pasă de la adversar până la Markovic, dar acesta trimite multe peste poartă din 16 metri.

76'

Popa limitează scorul blocând șutul lui Abel Ruiz.

67'

Popa respinge cu piciorul mingea trimisă de Miranda spre colțul scurt.

61'

Gol Miranda!

Apărarea noastră e făcută șah mat de jocul rapid al spaniolilor. Miranda înscrie cu un șut fără preluare din interiorul careului.

58'

Gol Baena!

Spania deschide scorul prin Alex Baena cu o reluare din 10-11 metri.

52'

Asediu total la poarta noastră. Rezistăm din ce în ce mai greu cu acest 0-0.

46'

A început repriza secundă. Un prim corner al ibericilor rămas fără rezultat.

22:33

0-0 în Ghencea după o primă parte dominată de iberici.

45'

Tavi Popescu trimite puțin peste poarta spaniolă dintr-o lovitură liberă.

45'

Bîrligea obține lovitura liberă în marginea careului advers când s-a intrat în prelungirile primei reprize.

43'

Ratare monumentală din partea lui Abel Ruiz. Cu latul în 5 metri și toată poarta goală în față acesta a dat pe lângă.

34'

Ocazie de gol pentru Spania ratată de Ruiz. Plonjon al lui Racovițan ca la hochei.

27'

Baena încearcă șutul de la distanță. Mingea trece mult alături.

21'

Munteanu șutează departe de poarta spaniolă.

19'

Pacheco vede primul galben al meciului. Lovitură cu cotul în săritură la un duel cu Perianu.

13'

Pitu faultat de Rodri la centrul terenului. Se fluieră târziu.

6'

Ișfan trimite pe lângă poartă.

5'

Albu trimite de la distanță și mingea e deviată în primul corner al meciului.

2'

Un prim șut spre poarta noastră. Ruiz a trimis peste din afara careului.

1'

A început meciul din Ghencea.

21:48

ROMÂNIA: 12. Popa – 2. Pantea, 4. Racovițan-cpt., 14. Dican, 15. Borza – 6. Albu – 19. Munteanu, 11. Ișfan, 17. Pitu, 18. Oct. Popescu – 21. Bîrligea. Selecționer: Emil Săndoi

Rezerve: 1. Târnovanu, 23. Gorcea – 3. Țicu, 5. Lixandru, 7. Petrila, 8. Miculescu, 9. Markovic, 10. Cîmpanu, 13. Screciu, 16. Mazilu, 20. Dumitrescu, 22. Pop

SPANIA: 1. Tenas – 12. Martinez, 14. Paredes, 5. Pacheco, 3. Miranda – 6. Blanco, 16. Baena – 10. Rodri , 8. Sancet, 17. S. Gómez – 9. Ruiz. Selecționer: Santi Denia

Rezerve: 13. Agirrezabala, 23. Román – 2. V. Gómez, 4. Guillamón, 7. Riquelme, 11. Barrenetxea, 15. Gila, 18. Veiga, 19. Oroz, 20. Sánchez, 21. Camello, 22. Bernabé

14:06

David Miculescu de la FCSB a fost convocat în locul lui Valentin Mihăilă, accidentat la meciul naționalei mari cu Elveția. De asemenea, Alexandru Cîmpanu l-a înlocuit în lotul tricolorilor U21 pe Constantin Grameni.