Echipa Nationala

Romania pierde in Danemarca la tineret cu penalty ratat de Coman in prelungiri

Punct important scapat de Romania printre degete in meciul cu Danemarca disputat, marti, la Aalborg, in deschiderea campaniei de calificare la Campionatul European de tineret din 2021.

Asa am trait Danemarca - Romania la tineret. Debut de cosmar pentru tricolori!

Danemarca s-a impus in final cu 2-1 (1-0) dupa un meci slab al tricolorilor, dar care insa putea fi salvat pe final de Florinel Coman.

Acesta s-a dovedit inger si demon pentru echipa Romaniei, dupa ce a marcat golul de 2-1 cu un sut de la mare distanta in minutul 80.

Apoi tot el a ratat o lovitura de la 11 metri in prelungirile partidei, un penalty pe care l-a obtinut Ganea.

Sut previzibil in dreapta portarului si Christiansen a reusit sa respinga in corner.

Romania a inceput foarte slab partida si a primit gol dupa doar doua minute de la Olsen.

Acelasi jucator majora avantajul Danemarcei la zece minute dupa pauza si apoi avea sa trimita in bara.

Romania se afla in Grupa 8 de calificare alaturi de Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord si Malta.

La turneul final se califica cele noua castigatoare de grupa plus cea mai buna echipa de locul doi.

Celelalte echipe de pe locul doi vor juca un baraj in sistem tur-retur.

Romania va intalni Ucraina in urmatorul meci, pe 10 octombrie.

ROMÂNIA: 12. Aioani – 18. Raţiu ( 19. Velisar 66) , 4. Paşcanu, 3. Dima (15. Chindriş 66), 2. Boboc – 17. Olaru,  5. Băluţă-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguş (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman. Selecţioner: Mirel Rădoi.

DANEMARCA: 1.Christensen – 3. Anymbe, 6. Sorensen, 5. Nelsson, 2. Poulsen – 8. Hjulmand (20. Kofod Andersen 46), 19. Nartey, 17. Holse (18.Madsen '87) – 7. Olsen, 10. Bruun Larsen, 14. Dreyer (9. Odgaard 66). Selecţioner: Albert Capellas.