Echipa Nationala

Romania o scoate la capat cu Feroe. Ramanem in carti pentru EURO 2020!

Sursă foto: frf.ro

Nationala Romaniei s-a chinuit pentru o victorie cu 3-0 in Insulele Feroe, sambata seara, succes adus tarziu de reusitele lui George Puscas,  Alexandru Mitrita si Claudiu Keseru.

Asa am trait Feroe - Romania 0-3

Feroezii au rezistat vreme de 74 de minute, timp in care Romania a macinat in gol pe un teren sintetic care nu ne-a avantajat deloc.

Izbavirea a venit din piciorul lui Puscas, jucator care a finalizat cu un sut la coltul lung dupa o demarcare in careu la pasa lui Nicolae Stanciu.

Un gol venit la timp, Romania intrannd intr-o reala criza de timp pe masura scurgerii secundelor si, odata cu acestea, a sanselor de calificare la EURO 2020.

Revenit la echipa nationala dupa luni bune, Mitrita a adus linistea cu un gol marcat in minutul 83 dupa o demarcare in careu. Finalizare simpla la coltul lung.

La ultima faza a meciului Claudiu Keseru a inchis tabela cu un sut la coltul lung din pasa lui Mitrita.

Doua rezerve care au facut pana la urma diferenta in economia rezultatului final la Torshavn.

Romania l-a pierdut la acest meci pe fundasul central Vlad Chiriches, accidentat in prima repriza la o faza banala in preajma careului propriu.

In locul lui Chiriches a intrat Rus, un jucator aflat la doar a doua convocare.

Pentru prima data Ianis Hagi a evoluat cu numarul zece la prima reprezentativa.

O premiera si pentru Florinel Coman, jucator titularizat la chiar prima prezenta sub tricolor la nationala mare.

INSULELE FEROE: 1. Nielsen – 5. Vatnsdal, 4. A. Gregersen-cpt., 13. Baldvinsson (16. Nielsen, 78)- 9. Rólantsson, 8. Hendriksson (15. Eriksen,71), 6. Hansson, 3. V. Davidsen – 10. S. Vatnhamar, 11. K. Olsen (14. Edmundsson 75)
20. Bjartalíð. Selecționer: Lars Olsen.
Rezerve: 12. Gestsson, 23. K. Joensen – 2. M. Egilsson, 7. Bartalsstovu, 17. Ar. Frederiksberg, 18. Justinussen, 19. Jonsson, 21. Danielsen, 22. Johannesen.

ROMÂNIA: 12. Tătărușanu – 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 6. Chiricheș-cpt. (4. Rus, 38), 11. Bancu – 15. Anton – 8. Stanciu, 10. Hagi, 7. Coman (20. Mitriță, 69) – 9. Pușcaș, 23. Andone. Selecționer: Cosmin Contra.
Rezerve: 1. Radu, 16. Niță – 3. Toșca, 13. Keșeru, 14. Mogoș, 17. Deac, 18. Marin, 19. Bordeianu, 21. Nistor, 22. Cicâldău.