1
0
Elvetia

Așa am trăit România - Elveția

În ultimul meci din preliminariile EURO 2024 pe Arena Națională s-au înfruntat România și Elveția, două echipe deja calificate la turneul final. Miza meciului de marți seara, ora 21:45, este primul loc în Grupa I.

România are două șanse din trei să încheie grupa în fruntea clasamentului, având nevoie de un egal în fața Elveției.

Pentru oaspeți contează doar victoria, obiectiv de care nu s-a ascuns selecționerul Murat Yakin la conferința de presă oficială.

Edward Iordănescu a anunțat și el noul obiectiv al tricolorilor după obținerea calificării la Campionatul European din Germania.

Este al 15-lea meci contra Elveției, bilanțul fiind de cinci victorii pentru România, cinci remize și patru succese în contul elvețienilor.

Ultima oară Elveția ne-a învins la Cupa Mondială din 1994, cu 4-1, în meciul disputat la Detroit rămas în istorie pentru eliminarea lui Jean Vlădoiu fără ca acesta să fi atins măcar mingea la acel turneu final.

23:42

Final de partidă.

90'

Arbitrul mai lasă un minut și Moldovan are o ultimă paradă salvatoare.

90'

Bancu faultează în margine. E ultima fază a meciului. O lovitură liberă pentru elvețieni.

90'

Akanji este și el avertizat.

90'

Ianis Hagi recuperează la Elvedi, se dă fault în atac, după care e îmbrâncit de Akanji.

90'

Meciul e prelungit cu 5 minute.

89'

Marin joacă inteligent și obține lovitura de la colț. Prima pentru România în acest meci.

74'

Olaru și Pușcaș intră la noi. Au fost schimbați Stanciu și Alibec.

73'

50.224 de spectatori la acest meci.

72'

Drăguș intră în locul lui Coman.

71'

Al șaselea corner pentru elvețieni. Nu reușim să mai ținem prea mult de minge, dar scăpăm încă o dată.

69'

Steffen reia pe lângă poartă din 6-7 metri la o centrare a lui Rodriguez.

65'

Tot mai tăioase ocaziile elvețienilor. Al cincilea corner pentru oaspeți. Noi încă n-avem lovitură de la colț.

64'

Răzvan Marin și Ianis Hagi intră în joc. Cicâldău și Moruțan sunt retrași pe bancă.

62'

Amdouni în locul lui Okafor. Acesta Amdouni ne-a dat două goluri în meciul tur.

61'

Incredibilă parada lui Moldovan la o nouă fază unu contra unu cu Okafor.

60'

Okafor rămâne singur cu Moldovan și acesta șterge mingea în corner.

58'

Alibec rămâne singur cu portarul și trage în Mvogo. Se ridică în cele din urmă fanionul pentru un offside.

57'

Coman primește din nou pe contraatac și acum obține lovitura liberă.

56'

Meciul continuă fără nicio verificare din partea VAR.

55'

Coman pătrunde în careul advers, dar jocul continuă.

54'

Xhaka îl calcă pe Marin din spate.

50'

Gol Alibec!

România deschide scorul prin Denis Alibec. Reluare din 6 metri la mingea întoarsă de Moruțan.

48'

Moruțan se alege cu un avertisment, al doilea în contul României în acest meci.

46'

22:34

0-0 la pauză între România și Elveția. La acest scor suntem în continuare pe primul loc în clasamentul Grupei I.

45'

Alibec cade în marginea careului advers. Arbitrul italian lasă jocul să continue.

42'

Rațiu trage la poartă de la distanță. Mingea se lovește de un elvețian și nu obținem nimic.

40'

Momente bune pentru naționala României, cu două șuturi consecutive pe poartă.

35'

Încercăm o fază de atac pozițional, dar Drăgușin trimite prea tare pentru Bancu în extremă.

34'

Stanciu șutează peste poartă dintr-o lovitură liberă.

33'

Bancu urcă în jumătatea adversă și obține lovitura liberă.

32'

Burcă respinge mingea trimisă pe jos în careu de Ndoye.

31'

De două ori mai multe pase în contul elvețienilor până în acest moment al jocului, unul dominat de oaspeții Arenei Naționale.

30'

Rațiu câștigă un duel direct cu Okafor și smulge aplauzele fanilor.

26'

O nouă șansă pentru Elveția la pătrunderea lui Ndoye. Mingea trece prin fața porții noastre și iese în afara terenului.

25'

Moruțan îl caută pe Alibec, dar trimite în picioarele unui adversar.

20'

Primul șut pe poarta Elveției este trimis de Cicâldău după recuperare în preajma careului advers.

18'

Moldvan se opune golului la șutul trimis de Okafor din afara careului.

17'

Prima acțiune periculoasă la poarta Elveției după un contraatac în stânga cu Florinel Coman în prim plan. Acesta a centrat pentru Moruțan care a încercat o finalizare spectaculoasă.