Echipa Nationala

Edward Iordănescu, prima reacție după înfrângerea cu Columbia: ”O forță mondială”

România a pierdut amicalul disputat contra Columbiei, scor 3-2, un meci disputat la Madrid. Pentru tricolori este prima înfrângere din ultimele 16 luni.

”Știam ce urma să întâlnim, o forță mondială. Când au viteză, au cultură tactică atunci sunt o echipă completă. Nu degeaba au bătut Germania, Brazilia, Spania.

”Pentru noi a fost un test util, un test de maturitate din care învățăm multe. Da, am tratat ca un test, pentru că am dat minute, am vrut să vedem mai mulți jucători.

”Mă bucur că echipa nu a cedat și, ca de fiecare dată în ultimii ani, nu renunță și dă ce e mai bun.

”În prima repriză ar fi trebuit să avem mai multă încredere. Când primești gol atât de repede te scutură un pic emoțional. Am făcut greșeli la circulația mingii în prima repriză. Fiecare să-și asume că nu pierde mingea.

”Repriza a doua a fost altceva. Banca a intrat bine. Am mai avut câteva situații din care puteam să mai marcăm.

”Următoarea perioadă marea provocare pentru băieți este să se impună la cluburi. Avem prea puțini jucători la un nivel foarte bun. Au nevoie de minute și atunci cu toții avem alte perspective”, a declarat Edward Iordănescu.