2
Romania
Tanase 90' Hagi 83'

Așa am trăit Columbia - România

Pentru a patra oară în istoria România a întâlnit Columbia, o echipă în fața căreia n-am pierdut niciodată până acum. Două dintre dispute au avut la Cupa Mondială, ambele câștigate de România, în 1994 și 1998.

Infografic: România, invincibilă cu Columbia

Meciul de marți seara se dispută pe stadion Wanda Metropolitano din Madrid, arena de casă a echipei Atletico Madrid.

23:30

Centralul spaniol fluieră finalul meciului.

90'

Gol Tanase!

România se apropie la un gol prin Tănase. Șut din cădere la pasa lui Man.

90'

Meciul e prelungit cu 4 minute.

89'

Drăguș singur cu portarul, trece de Vargas dar nu are cu cine să continue.

86'

Sorescu în locul lui Opruț.

86'

Ianis Hagi trimite pe lângă poartă din lovitură liberă.

84'

Man pătrunde în centru și e agățat. Galben pentru Lerma.

83'

Gol Hagi!

Reducem din diferență prin Ianis Hagi, jucător care a recuperat în preajma careului advers și a marcat cu un șut precis.

82'

Man pătrunde în viteză și obține lovitura de la colț.

79'

Gol Asprilla!

Columbia se desprinde la 3-0 prin Asprilla. Nicio legătură cu atacantul din anii 90 Fausto Asprilla.

78'

Tănase și Man au intrat în echipa României.

71'

Ianis Hagi trimite pe poartă. Nicio problemă pentru Vargas.

66'

Luis Diaz îi ridiculizează pe ai noștri. O mână a lui Moldovan oprește atacul columbian.

63'

Ianis Hagi surprins în ofsaid la o pasă din apărare.

59'

Rațiu pătrunde în dreapta și centrează în forță. Obținem cornerul.

56'

Dublă schimbare la noi: Ianis Hagi și Drăguș. Au ieșit Mihăilă și Alibec după evoluții dezamăgitoare.

53'

Lovitură liberă pentru România, dar se fluieră fault în atac. Alibec l-a călcat pe mână pe portarul Vargas.

52'

Moldovan respinge cu o mână șutul lui Diaz din marginea careului.

50'

Stanciu trage slab pe lângă poartă.

48'

Pierdem din nou prea ușor o minge în propria jumătate și Cordoba trimite în plasa laterală.

46'

Nedelcearu a intrat în locul lui Drăgușin.

46'

Avem primul șut pe poartă din această repriză prin Moruțan.

46'

22:23

România este condusă de Columbia la pauză cu 2-0 în amicalul de la Madrid.

39'

Marius Marin șutează peste poartă după o acțiune cât de cât legată a tricolorilor.

36'

Gol Arias!

Columbia se desprinde la 2-0 prin John Arias. Finalizare din interiorul careului după o fază în care și Drăgușin și-a arătat limitele.

34'

Centrare din corner și mingea trece periculos prin careul nostru.

32'

Irosim o nouă lovitură liberă. Centrarea lui Stanciu a ieșit în afara terenului.

29'

Moruțan ia o fază pe cont propriu și trage pe lângă poartă.

25'

Ofsaid la Mihăilă.

21'

Stanciu și Mihăilă nu se înțeleg la o fază banală de construcție și e nevoie de intervenția lui Marius Marin pentru a opri contraatacul.

20'

Cursă fabuloasă din partea lui Mihailă. N-a mai avut forță pentru a trage la poartă.

18'

Lovitură liberă executată de Stanciu din care nu obținem nimic.

10'

R.Marin oprește un contraatac cu prețul unui galben.

8'

Șansă de gol ratată de Alibec. Acesta a avut un moment de uluială, fără să știe unde mai e mingea. Incredibilă fază.

7'

Gol Cordoba!

Centrare din stânga și Cordoba deschide scorul cu o lovitură de cap.

3'

Centrare în șase metri, respinge Drăgușin în corner. Ne-au luat tare columbienii de la început.

2'

Minge în careu pentru Luis Diaz. Acesta greșește preluarea și repunem din șase metri.

1'

Start de meci. Columbia are prima posesie.

21:03

COLUMBIA: 12. Vargas – 2. Cuesta, 3. Lucumi, 6. Rios, 7. Luis Dias, 9. Cordoba, 10. J. Rodriguez-cpt., 11. J. Arias, 16. Lerma, 17. Mojica, 21. Munoz. Selecționer: Nestor Lorenzo;
Rezerve: 1. Ospina, 22. Montero – 4. S. Arias, 5. Castano, 8. Carrascal, 13. Cabal, 14. Gomez, 15. Mosquera, 18. Cassierra, 19. Borre, 20. Quintero, 23. Asprilla, 24. Fuentes, 25. Portilla, 26. Puerta;

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Opruț, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 21. Moruțan. Selecționer: Edward Iordănescu;
Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi, 19. Drăguș, 20. Man, 22. Racovițan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut, 27. Fl. Tănase;