Cupa Mondiala de Fotbal

Surpriză mare în preliminariile sud-americane pentru Cupa Mondială din 2026

Brazilia s-a împiedicat pe teren propriu de Venezuela, scor 1-1 (0-0), într-un meci în care, potrivit calculelor hârtiei, se punea doar problema scorului.

Gabriel Magalhaes a deschis scorul pentru multipla campioană mondială la cinci minute după pauză din centrarea lui Neymar de la colțul terenului spre bucuria celor 43.000 de spectatori de la Cuiaba.

Cu cinci minute înaintea finalului Venezuela a dat lovitura prin Eduard Bello.

În minutul 71, Brazilia a avut un gol anulat la Vinicius Junior pentru offside.

Din 2015 până la meciul cu Venezuela echipa Braziliei câștigase cele 15 meciuri disputate pe teren propriu în diversele campanii de calificare la Cupa Mondială.

Brazilia cade pe locul doi în clasament după acest rezultat, în condițiile în care Argentina a câștigat pe teren propriu cu Paraguay, scor 1-0.

Nicolas Otamendi a deschis scorul în prima repriză aducând liniștea în tabăra campioanei mondiale.

După pauză, în minutul 53, a intrat pe teren și Lionel Messi, întărind jocul formației albiceleste.

Etapa următoare Brazilia are o deplasare complicată în Uruguay, în timp ce Argentina va întâlni Peru la Lima.

Columbia și Uruguay au remizat, scor 2-2, în deschiderea etapei a 3-a din preliminariile sud-americane. Darwin Nunez a adus o egalare nesperată pentru uruguayeni dintr-o lovitură de la 11 metri.