Cupa Mondiala de Fotbal

Dublă pentru Messi în preliminariile Cupei Mondiale. Brazilia pierde în Uruguay cu Neymar ajuns pe targă

Argentina continuă seria de victorii fără gol primit în calitate de campioană mondială, în timp ce Brazilia a suferit prima înfrângere în preliminariile Cupei Mondiale din 2026.

Titular în meciul din Peru, Lionel Messi a marcat în minutele 32 și 42 pentru victoria Argentinei, scor 2-0.

Al patrulea succes consecutiv pentru campioana mondială în actuala campanie de calificare.

La Montevideo, Uruguay a furnizat surpriza și a învins Brazilia, cu 2-0, prin reușitele lui Nunez (42) și de la Cruz (77).

Neymar a început ca titular și a fost schimbat la pauză cu Richarlison după o accidentare ”îngrijorătoare” suferită la genunchi.

Paraguay – Bolivia 1-0, Ecuador – Columbia 2-2 și Venezuela – Chile 3-0 sunt celelalte rezultate înregistrate în etapa a 4-a din calificările sud-americane pentru CM din 2026.