Conference League

Sepsi scoate remiza pe teren propriu cu Bodo Glimt. Covăsnenii au fost conduși de două ori

Meciul dintre Sepsi OSK și Bodo Glimt din Norvegia s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce echipa pregătită de Liviu Ciobotariu a avut puterea să egaleze de fiecare dată. Sepsi ar fi putut da lovitura în minutele de final, când portarul advers a avut o intervenție decisivă.
Așa am trăit Sepsi - Bodo Glimt

Moumbagna a deschis scorul pentru Bodo Glimt, în minutul 18, cu un șut din interiorul careului, după o fază care a pornit de la o minge pierdută de Ștefănescu în jumătatea adversă.

Sepsi a primit lovitură de la 11 metri în minutul 33 la căderea lui Ștefănescu, dar decizia arbitrului a fost întoarsă de VAR pentru un offside.

Ion Gheorghe nu a prins apoi poarta cu un șut din afara careului după o fază creată de Rodriguez în zona centrală.

La trei minute după pauză Sepsi a egalat prima dată în meci prin Alimi, după o lovitură de la 11 metri obținută de același Ștefănescu.

Acesta a pătruns în careul advers la chiar prima acțiune a părții secunde și a fost faultat.

Berg, căpitanul oaspeților, a readus pe Bodo Glimt în avantaj din minutul 69 cu un șut din marginea careului.

Sepsi a egalat tot dintr-un penalty, în minutul 81, acordat la un fault asupra lui Varga.

Matei a transformat pentru 2-2, dar meciul era departe de a fi încheiat.

Covăsnenii au ratat o mare ocazie prin Ștefănescu în minutele de final, când șutul acestuia a fost blocat in extremis de portarul Haikin.

La cealaltă poartă Niczuly a făcut minuni, intervenind decisiv cu o mână la o minge pe care scria gol.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu – Alimi (C. Matei 61; Rondon 84), N. Păun (Aganovic 76) - M. Ştefănescu, J. Rodriguez, I. Gheorghe (R. Varga 76) – Safranko (Francisco Junior 84). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Bodo/Glimt: Haikin – Wembangomo (Sjovold 90+4), Moe, Bjortuft (Lode 90+3), Bjorkan - Gronboek, Berg, Brunstad Fet (Saltnes 65) – Gulliksen (Sorli 65), Moumbagna (Espejord 77), A. Pellegrino. Antrenor: Kjetil Knutsen.

Cartonaşe galbene: M. Ştefănescu 23 /  Bjortuft 47, Haikin 81.

Arbitri: Ruddy Buquet - Aurelien Drouet, Guillaume Debart.