Conference League

Farul pierde la Helsinki și ratează calificarea în grupele Conference League

Echipa Farul Constanța, campioana României, a părăsit cupele europene în faza playoff din Conference League, după ce a pierdut returul cu HJK Helsinki, scor 2-0. În tur, Farul câștigase, cu 2-1.
Așa am trăit HJK Helsinki - Farul
Conference League 2023/2024: Rezultate și Program echipe românești

Două erori defensive au făcut diferența în meciul din capitala Finlandei, Radulovic trecându-și în cont o dublă în minutele 21 și 70.

Acesta a deschis scorul, în minutul 21, cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Farul a ratat egalarea prin Băluță, cu șapte minute înaintea pauzei, la pasa lui Munteanu. Mingea a fost respinsă de gazde în afara terenului.

Apărarea Farului s-a clătinat și în debutul părții secunde, când Radulovic a ratat de două ori în două minute.

În minutul 70, HJK Helsinki a marcat golul de 2-0 prin Radulovic și echipa finlandeză trecea în avantaj la general.

Farul s-a aruncat în atac, dar atacurile ”marinarilor” n-au avut precizie și clarviziune, Mazilu ratând ultima ocazie a meciului cu un șut pe lângă poartă.

Caseta tehnică

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Kouassivi-Benissan, Lingman (Kannellopoulos 84), Peltola, Soiri – Hostikka (Hetemaj 87), Keskinen – Radulovic. Antrenor: Toni Korkeakunnas.

Farul: Aioani – Sîrbu (Dussaut 63), Larie (Andronache 90), M. Popescu, Kiki - T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 63), Artean (Grameni 89) - L. Munteanu, Rivaldinho (Mazilu 25), Budescu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene:  Toivio 54 / Nedelcu 37, Kiki 74, Dussaut 85.

Arbitri: Sebastian Gishamer – Roland Riedel, Santino Schreiner.