Zenit, victorie de palmares cu Borussia Dortmund

Zenit Sankt Petersburg, noua echipa a lui Andre Villas-Boas, a obtinut, miercuri seara, o victorie de palmares in deplasare cu Borussia Dortmund, in mansa secunda a optimilor Champions League.

Dupa 2-4 pe teren propriu pentru echipa rusa nu mai ramasesera prea multe variante, iar brazilianul Hulk a aprins sperantele celor de la Zenit cu un gol absolut fabulos in minutul 16.

Sut cu stangul din afara careului si mingea s-a dus la vinclul portii aparate de Weidenfeller. Portarul german trebuie sa fi vazut multe la viata lui, dar un asemenea gol cu siguranta a intalnit mai rar.

Borussia Dortmund a restabilit egalitatea in finalul primei reprize prin Kehl, jucator care a reluat cu capul in poarta centrarea venita de la Schmelzer.

Zenit a fortat victoria dupa pauza si a obtinut-o in urma unui gol marcat, tot cu capul, de Rondon. Danny a centrat in careu si Rondon s-a furisat in spatele aparatorilor adversi pentru o lovitura decisiva.