Young Boys – CFR Cluj 3-1. Campioana Romaniei eliminata din Champions League

CFR Cluj a parasit Champions League dupa pierderea returului cu Young Boys Berna din turul 3 preliminar.

Echipa pregatita de Marius Sumudica a avut un inceput promitator de partida, cu gol marcat de Omrani in minutul 4.

Pana in minutul 20 cei de la Young Boys n-au reusit sa puna probleme la poarta lui Arlauskis dupa care, ca la un semn, campioana Elvetiei a rasturnat terenul.

Gazdele au intors rezultatul intr-un interval de doar trei minute, prin Siebatcheu si Ngamaleu.

Golul de 1-1 a fost marcat cu o reluare la coltul scurt, Siebatcheu profitand de neintelegere la marcaj a lui Manea si Susic.

Ngamaleu a scuturat apoi plasa cu un sut de la distanta.

In minutul 43 cei de la Young Boys si-au majorat avantajul la 3-1 prin Siebatcheu. Reluare cu latul din sase metri la pasa lui Elia din flancul drept.

CFR Cluj a incercat sa echilibreze partida si sa revina in meci prin introducerea lui Alibec in minutul 46.

Misiunea oamenilor lui Sumudica a devenit una imposibila dupa ce Paun a primit al doilea cartonas galben si a fost eliminat in minutul 63.

CFR Cluj isi incheie aventura in Champions League, dar nu si parcursul european.

Formatia din Gruia va juca in playoff-ul Europa League contra celor de la Steaua Rosie Belgrad, echipa eliminata de Sheriff Tiraspol.

Meciul tur e programat pe 19 august pe Maracana din Belgrad, urmand ca returul sa se dispute in Gruia, pe 26 august.

Young Boys Berna joaca pentru un loc in grupele Champions League cu Ferencvaros Budapesta, formatie care a eliminat Slavia Praga in turul 3 preliminar.

Young Boys: Faivre - Hefti (Maceiras '82), Camara, Zesiger, Garcia - Fassnacht, Martins (Sierro '87), Aebischer (Rieder '67), Ngamaleu - Elia (Mambimbi '82), Siebatcheu (Kanga '88). Antrenor David Wagner;

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Manea, Cestor, Bouhenna, Camora - Deac, Fofana (Rodriguez '46), Sigurjonsson (Alibec '46), Păun - Omrani (Costache '77). Antrenor Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Aebischer '26, Hefti '66 / Sigurjonsson '26, Păun '56, '63.

Cartonaş roşu: Păun '63.

Arbitri: Cuneyt Cakîr.