Tottenam cu un pas in sferturile Ligii Campionilor dupa 3-0 cu Dortmund

Londonezii de la Tottenham au avut o seara perfecta pe Wembley in prima mansa a dublei cu Borussia Dortmund din optimile Ligii Campionilor.

Echipa lui Mauricio Pochettino s-a impus cu scor de neprezentare si are un avantaj linistitor pentru meciul retur.

Dupa 0-0 la pauza Tottenham a deschis scorul prin sud-coreeanul Son in chiar primul minut al partii secunde.

Finalul a fost unul de cosmar pentru Borussia Dortmund, echipa care a primit doua goluri in ultimele sapte minute.

Mai intai belgianul Vertonghen a majorat scorul la 2-0 in minutul 83, pentru ca spaniolul Llorente sa devieze centrarea lui Eriksen din corner pentu un neverosimil 3-0.

Pentru Tottenham este doar a doua victorie obtinuta in faza eliminatorie a Ligii Campionilor, dupa 1-0 cu AC Milan in 2011, faza optimilor de finala.

De cealalta parte, Borussia Dortmund egaleaza recordul celei mai categorice infrangeri in Liga Campionilor. Este a cincea oara cand gruparea germana pierde cu 0-3 un meci in aceasta competitie.