Seara surprizelor in Champions League. Daca mai poate fi numita surpriza eliminarea lui Manchester United?!

Sursă foto: Atletico / Twitter

Echipele Atletico Madrid si Benfica Lisabona s-au calificat, marti seara, in sferturile de finala din Champions League dupa victorii obtinute in deplasare.

Campioana Spaniei s-a impus pe Old Trafford, cu 1-0, in fata celor de la Manchester United, echipa la care Cristiano Ronaldo nu a reusit sa mai faca diferenta ca in alte partide.

Renan Lodi a marcat unicul gol al meciului, cu patru minute inaintea pauzei, dupa o contra rapida pornita de la centrul terenului.

Lodi a marcat cu capul din sase metri la coltul scurt. O minge care l-a prins total nepregatit pe David De Gea.

In tur, la Madrid, cele doua echipe terminasera la egalitate, scor 1-1.

Pentru Cristiano Ronaldo este al treilea sezon consecutiv in care paraseste Champions League in faza optimilor de finala.

Benfica, invingatoare la Amsterdam

In cealalta partida a serii de marti, Benfica Lisabona a rasturnat calculele hartiei si a castigat pe terenul lui Ajax, una dintre cele trei echipe care castigasera toate meciurile din faza grupelor.

Darwin Nunez a adus victoria “vulturilor” cand mai erau 13 minute pana la finalul confruntarii.

Acesta a punctat cu o lovitura de cap dupa o centrare din lovitura libera.

Un meci pe care Ajax l-a dominat din toate punctele de vedere (66% posesie, 16-4 suturli la poarta, 10-4 cornere), dar care a fost decis la micile detalii.

De remarcat si organizarea defensiva a celor de la Benfica, echipa care a avut doi stalpi in centrul apararii prin veteranii Vertonghen si Otamendi.

Meciul tur se incheiase la egalitate, scor 2-2.

Pana acum se cunosc sase dintre cele opt echipe calificate in sferturile de finala:

Atletico, Bayern, Benfica, Liverpool, Manchester City si Real Madrid.

Ultimele doua necunoscute vor fi aflate miercuri seara in urma meciurilor: Juventus – Villarreal si Lille – Chelsea.