Seara remizelor in optimile Champions League

Nicio echipa nu a reusit sa se impuna in cele doua meciuri programate, miercuri seara, in cea mai importanta competitie europeana rezervata cluburilor.

Atletico Madrid si Manchester United au terminat 1-1 pe Wanda Metropolitano intr-un meci arbitrat de Ovidiu Hategan.

Campioana Spaniei a deschis scorul devreme prin Joao Felix, in minutul 7, cu o lovitura de cap dupa o centrare din flancul stang. Un gol marcat cu ajutorul barei.

Un avantaj minim de care trupa lui Diego Simeone a incercat sa tina pana la ultimul fluier.

Manchester United a egalat cand mai erau zece minute ramase din partida. Suedezul Elanga (19 ani), un produs al academiei clubului englez, a fost lasat singur cu portarul si l-a invins pe Oblak cu un sut pe jos.

La 1-1 cei de la Atletico Madrid au ratat prin Griezmann ceea ce ar fi ramas ca golul victoriei. Bara transversala l-a salvat pe De Gea la un sut din apropiere, insa faza avea nevoie de VAR, daca ar fi dus la schimbarea tabelei.

Simeone a plecat fulger la vestiar dupa meci, semn ca acest rezultat este departe de a-l fi multumit.

Impresia generala este aceea ca United a inceput sa joace fotbal prea tarziu, dupa o prima ora mai degraba modesta.

Benfica – Ajax 2-2

Cele doua foste campioane au remizat pe Da Luz, dupa ce “lancierii” au condus in doua randuri.

Tadic a deschis scorul in minutul 18 cu o reluare spectaculoasa din interiorul careului dupa o reuperare a balonului in jumatatea adversa de teren.

Opt minute mai tarziu Haller si-a marcat in propria poarta dupa un sut in forta din apropiere.

Acelasi Haller, nimeni altul decat golgeterul Champions League din acest sezon, s-a revansat marcand golul de 2-1 pentru Ajax cu o executie din sase metri, profitand de un balon respins in fata de portarul advers.

Benfica a salvat remiza prin Yaremchuk dupa o faza de contraatac, in minutul 72.