Schalke si Arsenal merg in optimi

Schalke 04 si Arsenal Londra s-au calificat în optimile de finala ale Ligii Campionilor în urma rezultatelor înregistrat miercuri seara în grupa B.

Schalke a facut înca un pas spre câstigarea grupei dupa 1-0 pe teren propriu cu Olympiacos. Singurul gol a fost marcat de Fuchs în minutul 77.

Ciprian Marica a intrat în minutul 90 la Schalke.

În cealalta partida, Arsenal a trecut cu 2-0 de francezii de la Montpellier, care au fost eliminati din cupele europene în urma acestui rezultat.

Golurile lui Arsenal au fost reusite de Wilshere, în minutul 49, si Podolski, în minutul 63.

Cu o etapa înainte de final, clasamentul grupei B arata astfel: 1. Schalke 11p, 2. Arsenal 10p, 3. Olympiacos 6p, 4. Montpellier 1p.

În ultima runda se vor disputa meciurile Montpellier - Schalke si Olympiacos - Arsenal.