Sahtior, calificare norocoasa in grupele Champions League

Echipa ucraineana Sahtior Donetk a completat tabloul fazei grupelor in noul de Champions League, dupa un retur de 120 de minute cu AS Monaco.

Sahtior castigase mansa tur, cu 1-0, un avantaj anulat de gruparea monegasca dupa primele 45 de minute ale meciului disputat la Harkov.

AS Monaco a intrat cu 2-0 la cabine, dar Sahtior a marcat golul egalizator la general, in minutul 74, prin Marlos.

Partida a intrat in prelungiri si se indrepta chiar spre loviturile de departajare cand Ruben Aguilar a deviat nefericit in propria poarta o minge pasata in lateral pe contraatac de Mykhailo Mudryk, un jucator de doar 20 de ani intrat pe final de meci.

Alaturi de Sahtior Donetk au mai ajuns in grupele Champions League echipele Salzburg (2-1 in deplasare cu Brondby) si Serif Tiraspol (0-0 in deplasare cu Dinamo Zagreb).

Pentru Serif Tiraspol este o premiera prezenta in grupele Champions League.