Real Madrid si Manchester City calificate in sferturile Champions League

N-a fost loc de surpriza, marti seara, in returul optimilor de finala din Champions League.

Real Madrid a eliminat-o pe Atalanta dupa 3-1 in returul programat in capitala Spaniei.

Dupa 1-0 in turul de la Bergamo campioana Spaniei a spulberat orice urma de speranta a gruparii italiene in minutul 34. Benzema a deschis scorul ajungand la trei goluri in ultimele doua meciuri oficiale.

Sergio Ramos a transformat o lovitura de la 11 metri in minutul 60.

Atalanta avea sa reduca din diferenta in minutul 83 prin Muriel dintr-o lovitura libera.

Un minut mai tarziu Marco Asensio a inchis tabela consfintind rezultatul final, 3-1.

Pentru Real Madrid este prima calificare in sferturile de finala din sezonul 2017/18 incoace. Practic de la plecarea lui Cristiano Ronaldo la Juventus.

In celalalt meci al serii de marti, Manchester City a dubla victoria cu Borussia Monchengladbach, scor 2-0, ajungand la 24 de victorii in ultimele 25 de meciuri oficiale in toate competitiile.

Manchester City este a treia echipa din istoria Champions League care izbuteste sa nu primeasca gol in sapte meciuri la rand in aceasta competitie.

Kevin De Bruyne si Ilkay Gundogan au marcat pentru ”cetateni”.

Celelalte doua sunt AC Milan (sapte meciuri incheiata in 2005) si Arsenal (zece meciuri cu o serie incheiata in aprilie 2006).

Pentru Josep Guardiola este a 82-a victorie in Champions League, acesta devansandu-l pe Jose Mourinho (81).

Un top trei in care ii regasim pe Sir Alex Ferguson (102), Carlo Ancelotti (89) si Arsene Wenger (86).

Manchester City ajunge pentru al patrulea sezon consecutiv in sferturile Champions League. Rivala Manchester United este singura echipa engleza cu mai multe aparitii la rand in sferturi: de sapte ori intre 1996/97-2002/03 si de cinci ori intre 2006/07-2010/11.