Echipa lui Ianis Hagi ajunge in playoff-ul Champions League dupa o revenire de senzatie. Calificare si pentru Mircea Lucescu dupa prelungiri

Echipa scotiana Rangers FC a castigat, cu 3-0, returul cu St.Gilloise si s-a calificat in playoff-ul Champions League. Vicecampioana Scotiei pierduse mansa tur, in Belgia, cu 0-2.

Tavernier a deblocat tabela dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 45.

Turcul Colak a majorat avantajul, in minutul 58, pentru ca Tillman sa inscrie golul calificarii in playoff cand mai erau 11 minute din timpul regulamentar.

St.Gilloise a revenit in 2021 dupa 49 de ani in prima liga belgiana si a furnizat surpriza terminand sezonul precedent pe locul secund, in urma campioanei Club Brugge.

Rangers va juca pentru calificarea in grupele UEFA Champions League cu PSV Eindhoven, echipa care a trecut de AS Monaco.

Dupa 1-1 in Principat returul din Olanda a ajuns in prelungiri (2-2 in 90 de minute).

Luk de Jong a marcat golul calificarii cu o lovitura de cap din sase metri, in minutul 109.

O alta partida care a avut nevoie de prelungiri a fost cea dintre Sturm Graz si Dynamo Kiev, echipa pregatita de Mircea Lucescu.

Sturm Graz a pierdut mansa tur (0-1), dar a anulat avantajul formatiei ucrainene printr-un gol marcat in prima repriza.

S-a intrat in prelungiri, unde Dynamo Kiev a marcat de doua ori, prin Vivcharenko 97' si Tsygankov 112', obtinand calificarea in playoff cu scorul general de 3-1.

Pentru un loc in grupele competitiei echipa lui Mircea Lucescu va avea o misiune infernala cu Benfica Lisabona.