Ibrahimovic a oferit patru pase decisive in victoria cu Dinamo Zagreb

La doar câteva zile de la înfrângerea suferita pe teren propriu cu Saint-Etienne în campionat, Paris Saint Germain s-a reabilitat în fata propriilor suporteri impunându-se la scor în fata croatilor de la Dinamo Zagreb.

Echipa pregatita de Carlo Ancelotti s-a impus cu un clar 4-0 prin golurile marcate de Alex, Matuidi, Menez si Hoarau.

Acesta din urma se afla la a doua reusita consecutiva dupa ce a marcat si în poarta celor de la Saint-Etienne.

Prima ocazie a apartinut croatilor, Pivaric sutînd putin pe lânga poarta dupa o incursiune pe stânga.

Deschiderea scorului s-a produs în urma unui corner. Ibrahimovic a primit la marginea careului si a centrat ideal în zece metri pentru reluarea lui Alex.

Dinamo Zagreb a mai avut o sansa de gol în debutul partii secunde. Rukavina a reluat cu capul peste transversala.

Ibrahimovic a mai dat o pasa de gol în minutul 61, când l-a pus în cursa pe dreapta pe Matuidi, iar acesta a trimis printre picioarele portarului croat.

Patru minute mai târziu PSG facea sah mat defensiva oaspetilor la capatul unui contraatac purtat pe dreapta de Lavezzi si Ibrahimovic.

Din nou suedezul a oferit pasa de gol si Menez a punctat spectaculos dupa un dribling în suprafata de pedeapsa.

Ibrahimovic a avut si el sansa de a marcat, numai ca mingea trimisa din lovitura libera a trecut peste poarta.

Recitalul lui Ibrahimovic a continuat si în minutul 81 a oferit mingea decisiva pentru golul de 4-0 marcat de Hoarau.

Desi a bifat toate minutele meciului de pe Parc des Princes, suedezul Zlatan Ibrahimovic nu s-a lipit de gol.

Dynamo Kiev - FC Porto

În cealalta partida a Grupei A, Dynamo Zagreb a remizat pe teren propriu cu FC Porto, scor 0-0.

Jackson Martinez a semnat în prima repriza cea mai mare ocazie a oaspetilor, lovitura sa de cap fiind scoasa in extremis de portarul ucrainean.

Gazdele au fost foarte aproape de gol în partea secunda prin Iarmolenko. Sutul atacantului de careu ucrainean nu l-a putut învinge pe Helton.

Un moment stânjenitor pentru gazde s-a petrecut aproape de finalul partidei când un suporter ucrainean a patruns pe teren chiar în momentul în care Dynamo ataca periculos poarta adversa.

Porto ramâne la conducerarea grupei, cu 10 puncte, dar PSG s-a apropiat la un singur punct, astfel ca meciul direct de la Paris va fi hotarâtor pentru ocuparea primului loc.