O noua infrangere grea pentru Barcelona

Dupa doua meciuri in actualul sezon de Champions League fosta detinatoare a trofeului FC Barcelona n-are niciun punct acumulat sau gol marcat.

Echipa catalana a fost invinsa de Benfica Lisabona, cu 3-0, dupa pierduse cu acelasi scor si partida din prima etapa cu Bayern Munchen pe teren propriu.

Darwin Nunez a marcat primul gol al meciului de pe Da Luz in minutul 3 dupa o patrundere in careu si un sut la coltul scurt.

O faza pornita dupa o recuperare a “Vulturilor” in propria jumatate de teren.

Barcelona a reactionat prin sutul lui Pedri, in minutul 18, cand mingea a trecut putin pe langa poarta.

Rafa Silva a majorat avantajul celor de la Benfica, in minutul 69, cu un exterior spectaculos din interiorul careului la capatul unui faze colective de toata frumusetea.

Darwin Nunez a inchis tabela cu o executie din lovitura de la 11 metri, in minutul 79.

Barcelona a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Eric Garcia a fost eliminat in minutul 87 pentru cumul de cartonase galbene.

Benfica obtine prima victorie in fata Barcelonei dupa anul 1961.

Barcelona ajunge la cinci meciuri consecutive fara victorie in Champions League.

Este cea mai neagra serie a catalanilor in competitie dupa cele opt meciuri in care n-au cunoscut victoria intre 1994 si 1997.

Barcelona este ultima in clasament, cu zero in dreptul golurilor marcate si al punctelor.