Mircea Lucescu pleaca neinvins de la Porto

Intr-o partida si in general o grupa lipsita de orice miza inaintea ultimei etape, Sahtior Donetk, echipa lui Mircea Lucescu, a obtinut un punct in deplasare cu FC Porto.

Campioana Ucrainei a condus dupa reusita lui Stepanenko din minutul 50 pana cu trei minute inaintea finalului, cand gazdele au reusit egalarea prin Aboubakar.

In cealalta partida din Grupa H, Athletic Bilbao si-a luat adio de la Champions League cu un succes pe teren propriu obtinut in fata celor de la BATE Borisov, cu 2-0.

San Jose in prima repriza si Susaeta cu doua minute inaintea finalului au marcat pentru echipa din Tara Bascilor care va continua aventura in Europa League.

FC Porto castiga grupa, in timp ce Sahtior se califica in optimile Champions League de pe locul doi.