Milan sparge gheața cu PSG pentru prima victorie în Liga Campionilor. Atletico Madrid, scor de tenis cu Celtic

AC Milan a lăsat în urmă cele trei meciuri în care n-a marcat niciun gol și a câștigat pe teren propriu contra celor de la Paris Saint-Germain, cu 2-1, în Grupa F a Ligii Campionilor.

PSG a deschis scorul rapid pe San Siro prin Skriniar după o fază fixă de la colțul terenului, în minutul 9.

Dupa doar trei minute Milan a restabilit egalitatea prin Rafael Leao dintr-o foarfecă spectaculoasă după respingerea lui Donnarumma în față la o centrare din stânga.

Golul victoriei a fost marcat de Olivier Giroud la cinci minute după pauză.

Theo Hernandez a centrat din stânga și Giroud a reluat cu capul în poarta apărată de Donnarumma.

În minutul 89 cei de la PSG au avut o bară la șutul lui Lee.

Cu acest succes Milan revine în lupta pentru calificare într-o grupă în care toate cele patru formații au șanse la un loc în optimi.

Borussia Dortmund conduce grupa (7 puncte), urmată de PSG (6), Milan (5) și Newcastle (4).

Atletico Madrid, scor de maidan

Într-un meci din Grupa E, Atletico Madrid a administrat un categoric 6-0 lui Celtic.

Griezmann și Morata au reușit câte o dublă, celelalte goluri fiind marcate de Lino și Niguez.

Celtic a rămas în inferioritate numerică din minutul 23, după ce Daizen Maeda a fost eliminat cu roșu direct. Atletico avea 1-0 în acel moment pe tabelă.

Lazio s-a impus pe teren propriu în fața lui Feyenoord în cealaltă partidă a grupei, cu 1-0.

Atletico (8 puncte), Lazio (7) și Feyenoord (6) continuă lupta pentru optimi. Celtic (1 puncte) este eliminată.

Alte rezultate de marți seara, în etapa a 4-a din Liga Campionilor

Grupa G
Crvena Zvezda – Leipzig 1-2
Manchester City – Young Boys Berna 3-0

În urma acestor rezultate Manchester City (12 puncte) și Leipzig (9) sunt deja calificate în optimile de finală.

Grupa H
FC Porto – Royal Antwerp 2-0.

”Dargonii” au egalat Barcelona la puncte (9) în fruntea clasamentului. Șahtior are 6 puncte după victoria asupra catalanilor.