Lyon produce surpriza si castiga pe terenul lui Manchester City

Sursă foto: twitter.com/mancity

Socul serii de miercuri in Liga Campionilor a fost oferit de Olympique Lyon, formatie care a castigat in deplasare, cu 2-1, pe terenul campioanei Angliei.

Maxwell Cornet a deschis scorul in minutul 26 dupa un balon pierdut de “Cetateni” in propria jumatate de teren. De remarcat si eroarea monumentala a fundasul gazdelor Delph, care a dat pe langa minge ca un amator la centrarea lui Fekir.

Acelasi Fekir care avea sa dubleze avantajul lui Lyon cu doua minute inaintea pauzei.

In partea secunda, la 2-0, oaspetii au avut o bara si puteau inchide complet socotelile. Astfel, suspansul a fost prelungit dupa reusita lui Bernardo Silva din minutul 67.

City a avut suficient timp pentru a forta egalarea, dar Lyon s-a inchis perfect si a plecat cu toate punctele de la Manchester.

In urma acestei infrangeri Manchester City devine prima echipa engleza care acumuleaza patru infrangeri la rand in Liga Campionilor, cu Basel, Liverpool in dubla mansa si acum cu Lyon.

Olympique Lyon devine prima echipa franceza care castiga pe terenul lui Manchester City.

Sahtior Donetk si Hoffenheim au remizat, scor 2-2, in cealalta partida a Grupei F.