Liverpool revine de la 0-2 la pauza cu Villarreal si se califica in finala Champions League

Echipa FC Liverpool a intors spectaculos rezultatul in returul cu Villarreal din deplasare si s-a impus in final, cu 3-2.

Villarreal a realizat o prima repriza de vis, reusind sa anuleze avantajul de doua goluri obtinut de Liverpool in mansa tur.

Dia a deschis scorul dupa doar trei minute cu un sut din interiorul careului.

Cu patru minute inaintea pauzei Coquelin marca pentru 2-0 cu o lovitura de cap.

Astfel, cele doua echipe intrau la cabine cu 2-2 la general.

Fara sut pe poarta in primele 45 de minute, Liverpool a iesit cu o alta atitudine de la cabine si a redus din diferenta prin Fabinho, in minutul 62. Sut din interior printre picioarele portarului Rulli.

Cinci minute mai tarziu Luis Diaz marca golul egalizator cu o lovitura de cap dupa o centrare din dreapta.

Sadio Mane avea sa marcheze golul victoriei pentru Liverpool, cu un sfert de ora inaintea finalului.

Villarreal a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Capoue a primit al doilea cartonas galben, in minutul 85.

Liverpool va disputa pe 28 mai la Paris a 10-a finala de UEFA Champions League din istorie.

"Cormoranii" au castigat de sase ori trofeul pana acum (1977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019).

A doua finalista se va decide intre Real Madrid si Manchester City (3-4 in tur).