Final nebun de meci intre Marseille si Tottenham. Punctaj maxim pentru Bayern, o fosta finalista afara din Europa!

Olympique Marseille, fosta campioana a Europei, a trecut de la extaz la agonie in partida cu Tottenham disputata pe teren propriu, marti seara, in ultima etapa a fazei grupelor in UEFA Champions League.

Formatia franceza a deschis scorul prin Mbemba in prelungirile primei reprize si la 1-0 era calificata in optimile competitiei.

Tottenham a restabilit egalitatea la noua minute dupa pauza prin Lenglet, jucator care a marcat cu o lovitura de cap dintr-o centrare a lui Perisic din lovitura libera.

Finalul a fost unul exploziv cu Marseille ratand mai multe ocazii. Cei de la Tottenham au avut si ei o bara transversala la sutul lui Hojberg.

Jucatorul danez in varsta de 27 de ani avea sa dea lovitura pe contraatac la ultima faza a meciului, cand a marcat dupa o recuperare a balonului in propria jumatate de teren.

Tottenham incheie asadar Grupa D pe primul loc si evita marile nume la tragerea la sorti pentru optimile de finala.

Marseille incheie grupa pe locul patru si paraseste cupele europene.

In optimile Champions League mai merge si Eintracht Frankfurt, formatie care s-a impus in deplasare contra celor de la Sporting Lisabona, cu 2-1.

Formatia lusitana incheie grupa pe locul trei si va continua in Europa League.

Alte rezultate inregistrate, marti seara, in etapa a 6-a din Champions League:

Grupa A: Rangers – Napoli 1-3 si Liverpool – Napoli 2-0

Clasament: 1. Napoli 15 puncte, 2. Liverpool 15 puncte, 3. Ajax 6 puncte, 4. Rangers 0 puncte

Grupa B: Leverkusen – Brugge 0-0 si Porto – Atletico 2-1

Clasament: 1. Porto 12 puncte, 2. Brugge 11 puncte, 3. Leverkusen 5 puncte, 4. Atletico 5 puncte.

Grupa C: Bayern – Inter 2-0 si Plzen – Barcelona 2-4

Clasament: 1. Bayern 16 puncte, 2. Inter 10 puncte, 3. Barcelona 7 puncte, 4. Plzen 0 puncte.