Bruges produce surpriza cu PSG. Messi, Neymar si Mbappe au fost titulari

Echipa belgiana FC Bruges a rezistat pe teren propriu (1-1), miercuri seara, in confruntarea cu puternica Paris Saint-Germain, in prima etapa a fazei grupelor in Champions League.

PSG a deschis scorul la Brugge prin Ander Herrera din pasa lui Kylian Mbappe dupa un sfert de ora de la inceputul meciului.

Jucatorului spaniol i-a venit mingea putin in spate, dar a reusit sa prinda un "sirat" plin pentru 0-1.

Echipa belgiana a restabilit egalitatea prin Vanaken, in minutul 27, cu o reluare din interiorul careului.

O faza pornita din flancul stang, cei de la Club Brugge profitand de o mare gaura in centrul defensivei lui PSG.

La prima ocazie pe care a avut-o Lionel Messi a trimis in bara ratand de putin sansa primului sau gol in tricoul vicecampioanei Frantei.

Gazdele au ratat o mare ocazie, in minutul 33, cand Vanaken a trimis pe poarta dintr-o lovitura libera. O minge pe care Navas a respins-o in lateral.

Navas s-a opus din nou salvator, in minutul 38, cand gazdele au recueprat la centrul terenului si au declansat contraatacul.

De Ketelaere, varful gazdelor, a cautat fara succes coltul lung.

O faza la care Mbappe a ramas intins la pamant, insa jocul a continuat. Internationalul francez a iesit schiopatand de pe teren sub privirile ingrijorate ale lui Nasser Al Khelaifi.

Mbappe n-a mai putut continua si a fost schimbat la cinci minute dupa pauza.

Inca nepus la punct cu pregatirea fizica, Messi n-a gasit poarta cu un sut din interiorul careului, in minutul 79, la accelerarea lui Mendes in flancul stang.

Meci de noua goluri intre Manchester City si Leipzig

In cealalta partida a Grupei A, Manchester City a trecut pe teren propriu de RB Leipzig, cu 6-3.

Festivalul golurilor de pe Etihad a fost deschis de Nathan Ake, in minutul 16.

Gazdele si-au dublat avantajul 12 minute mai tarziu in urma autogolului semnat de Nordi Mukiele.

Acelasi jucator s-a revansat oferind pasa decisiva la golul marcat Christopher Nkunku, in minutul 42.

Riyad Mahrez a refacut diferenta de doua goluri in favoarea cetatenilor in prelungirile primei reprize dintr-un penalty obtinut de Ferran Torres.

Imediat dupa pauza Leipzig a redus inca o data din diferenta prin acelasi Nkunku, dar dupa cinci minute Jack Garelish facea 4-2.

Nkunku si-a trecut in cont tripla in minutul 73, cand scorul se strangea din nou la 4-3 in favoarea gazdelor.

Un avantaj dublat din nou dupa doau minute de Joao Cancelo.

Ramasa in zece dupa eliminarea lui Angelino in minutul 79, Leipzig a mai incasat un gol pana la final.

Gabriel Jesus a stabilit scorul final la 6-3, in minutul 85.