Bayern Munchen castiga Champions League. Neymar s-a umflat de plans!

Pentru a sasea oara in istorie echipa germana Bayern Munchen s-a incoronat regina Europei.

Bayern Munchen a invins-o in finala pe Paris Saint-Germain, o debutanta la acest nivel, cu 1-0, prin golul marcat chiar de un francez, Kingsley Coman, in minutul 59.

A fost o centrare din dreapta si Coman s-a inaltat trimitand cu capul in stanga lui Keylor Navas.

Pentru Bayern Munchen este primul trofeu in UEFA Champions League dupa sapte ani. Ultima oara bavarezii o invingeau pe Borussia Dortmund, scor 2-1, intr-o finala disputata pe Wembley.

PSG nu reuseste sa devina doar a doua echipa din Franta care castiga Champions League, dupa Olympique Marseille in 1996.

Echipa din capitala Hexagonului ramane cu trofeul obtinut in Cupa Cupelor, in sezonul 1995/1996.

Echilibru in prima repriza

Meciul a inceput sub semnul echilibrului si pana la pauza fiecare dintre echipe avea sa-si treaca in cont cate o mare ocazie.

PSG a ratat deschiderea scorului in minutul 18, cand portarul Neuer a intervenit decisiv si a blocat sutul lui Neymar.

Bara s-a opus la cealalta poarta trei minute mai tarziu la reluarea lui Lewandowski.

Bayern l-a pierdut in minutul 25 pe Boateng, accidentat, Sule intrand in locul acestuia.

Coman cu golul

Bayern a inceput mai bine partea secunda si dominarea campioanei Germaniei s-a vazut pe tabela din minutul 59.

Kimmich s-a demarcat in flancul drept si a trimis in centrul careului spre Coman si Lewandowski. Grea alegere pentru Thiago Silva, care l-a tinut in marcat pe polonez si Coman a profitat marcand cu capul.

Bayern a cautat sa inchida meciul, apararea celor de la PSG rezistand cu greu. Kimpembe a respins in extremis in minutul 61 din fata lui Lewandowski, iar Silva a respins de pe linia portii doua minute mai tarziu.

Mare ocazie pentru PSG in minutul 70, cand Neuer l-a blocat pe Marquinhos.

PSG s-a aruncat in final si Neymar a avut egalarea in piciorul drept. A trimis pe langa poarta si la final brazilianul s-a inecat in lacrimi pe marginea terenului.

PSG: Navas - Kehrer, Silva (c), Kimpembe, Bernat (Kurzawa 80') - Herrera (Draxler 72'), Marquinhos, Paredes (Verratti 64') - Di Maria (Choupo-Moting 80'), Neymar, Mbappe.

Bayern: Neuer (c) - Kimmich, Boateng (Süle 25'), Alaba, Davies - Goretzka, Thiago (Tolisso 86') - Gnabry (Coutinho 68'), Müller, Coman (Perisic 68') – Lewandowski.

Italianul Manuele Orsato a arbitrat meciul disputat pe Da Luz din Lisabona fara spectatori.