Atletico – Manchester City (22:00), un nou episod din duelul Simeone contra Guardiola

Manchester City s-a chinuit in tur pentru o victorie la limita pe teren propriu cu Atletico Madrid, o echipa care a jucat in sistemul 5-5-0.

Cotele oferite de BETANO
Atletico –
5.09 | Egal – 3.76 | Man.City – 1.86

Campioana Angliei a remizat intre cele doua manse cu Liverpool, scor 2-2, intr-o partida care lasa lupta pentru titlul din Premier League deschisa oricarui rezultat.

Tactica lui Simeone a functionat in tur pana la un punct, cand belgianul Kevin De Bruyne a marcat unicul gol al meciului, in minutul 70.

Atletico n-a avut nici macar un sut pe poarta de-a lungul celor 90 de minute jucate pe Etihad Stadium, insa la retur campioana Spaniei este obligata sa atace mai mult.

Deja doua echipe din Spania s-au calificat in semifinale, Real Madrid si Villarreal, astfel ca presiunea pe cei de la Atletico este cu atat mai mare.

Intalnirea din tur a fost singure intre cele doua echipe la nivel european.

Manchester City n-a primit gol in ultimele trei meciuri din Champions League.

In cinci din ultimele sase meciuri din Champions League disputate de Atletico Madrid au fost sub 2.5 goluri.

Atletico n-a mai castigat de sapte meciuri pe teren propriu in principala competitie europeana, inregistrand patru remize si trei infrangeri.

Echipele probabile

Atletico: Oblak; Savic, Felipe, Mandava; Llorente, De Paul, Kondogbia, Koke, Carrasco; Griezmann, Felix.

Man.City: Moraes; Walker, Stones, Laporte, Cancelo; Gundogan, Rodri, De Bruyne; Mahrez, Foden, Sterling.