NBA

Revenire istorica in NBA

Echipa Los Angeles Clippers a fost, luni noapte, protagonista celei mai mari reveniri din istoria NBA.

Formatia din orasul ingerilor a invins-o pe Golden State Warriors, cu 135-131, dupa ce la un moment dat era condusa cu un avans de 31 puncte!

Clippers a doborat astfel recordul detinut de rivala citadina Los Angeles Lakers, care in 1989 a revenit de la 29 de puncte deficit pentru a invinge pe Seattle Supersonics.

Warriors au condus cu 73-50 la pauza mare, pentru ca apoi sa se distanteze la 94-63 in sfertul al treilea datorita unei evolutii foarte bune a lui Stephen Curry (29 puncte).

Cei de la Clippers s-au apropiat la 108-94, pentru ca ultimul sfert sa le apartina in totalitate (41-23).

Scorul la general este egal dupa primele doua meciuri din seria care se disputa cel mai bun din sapte.

Acelasi scor de 1-1 se inregistreaza si in Conferinta de Est intre Philadelphia 76ers si Brooklyn Nets dupa 145-123 pentru 76ers in meciul doi.