NBA

Chicago Bulls zdrobeste pe Brooklyn Nets in seara de Craciun

Chicago Bulls ramane in cursa pentru un loc in playoff-ul NBA dupa ce s-a impus, miercuri seara, in deplasare contra celor de la Brooklyn Nets, cu un categoric 95-78.

Gazdele din Barclays Arena au inceput bine si la finalul primul sfert se aflau intr-un avantaj minim, scor 23-21.

A urmat o serie fabuloasa pentru Bulls in sferturl al doilea si, dupa 10-0, echipa din Chicago prelua conducerea cu 37-31 cu mai putin de trei minute inaintea pauzei.

Momentul de cotitura al meciului s-a petrecut in sfertul al treilea, cand Bulls au jucat depasit categoric defensiva lui Nets si s-au instalat decisiv la conducere, dupa un zdrobitor 36-20.

Incercarea de revenire a celor din Brooklyn a fost tardiva si in final Bulls au obtinut a 11-a victorie a sezonului.

Chiar si asa echipa lui Tom Thibadeau ramane in afara liniei primelor opt echipe din Conferinta de Est, in timp ce pentru Jason Kidd urmeaza zile grele. Tot mai multe voci din baschetul de peste ocean vorbesc despre inlocuirea tehnicianului de la Nets.

Rerzerva Taj Gibson a fost cel mai bun marcator al meciului cu 20 puncte din postura de rezerva. Deron Williams a fost cosgeterul lui Nets, cu 18 puncte.

Pentru Nets a fost a patra infrangere la rand si a 19-a in acest sezon.